Будьте обережні - БЛИСКАВКА! Пам'ятка населенню

Блискавка - це гігантський електричний розряд, що виникає внаслідок електризації атмосфери під час грози.

Електричні розряди під час грози несуть постійну загрозу людям. Про­ходження заряду блискавки через людину найчастіше закінчується миттєвою смертю у зв’язку з термічним ураженням внутрішніх органів. У деяких випадках можливе короткочасне припинення дихання.

Існують прості правила поведінки, виконання яких практично унеможливить трагічне зіткнення з грозовим розрядом.

1. Якщо ви перебуваєте на відкритій місцевості, то:

~ Не ховайтеся в невеликих спорудах, хатинах, будинках, наметах, тим більше серед острівців дерев, краще в такому випадку затаїтись у якомусь заглибленні.

~ Якщо вас двоє, троє чи більше, - не скупчуйтеся в укритті разом, а ховайтеся поодинці – можливе ураження блискавкою спричинить трагедію одному, а не всім, бо розряд, як відомо, перебігає через контакт людських тіл.

~ Бігти до сховища слід нешвидко і злегка пригнувшись, а не випростано у весь зріст – розряди контактують із вищими точками, якою і може бути людська голова.

~ Під час грози ніколи не ховайтеся біля металевих споруд, конструкцій, під залізними опорами електропередач та мостів, не торкайтесь дротяних огорож та інших об’єктів з металу.

~ Якщо гроза застала вас на човні в річці або ви плавали в цей час, то найнебезпечніше – вибратися з води на берег, але якщо це неможливо, то намагайтеся на човні сидіти нерухомо, а вплав слід добиратися повільно, спокійно, не вимахуючи руками.

2. Якщо ви перебуваєте в приміщенні, то:

~ Негайно зачиніть всі кватирки, вікна, двері;

~ Вимкніть всі електроприлади;

~ Утримайтеся дзвонити по телефону, але якщо вже біда примусила викликати "швидку допомогу" чи пожежну бригаду, то зробіть це одразу ж після чергового грозового розряду, швидко використавши невеличку паузу до наступного.

При ураженні блискавкою потерпілому необхідно надати допомогу:

Ø розстібнути одяг, укласти на спину, підкласти валик із одягу під шию, щоб створити кращу прохідність шляхів дихання;

Ø очистити порожнину рота від крові, слини, блювотних мас за допомогою бинта або носової хустки, обгорнутої на вказівний палець;

Ø у разі відсутності дихання розпочати штучне дихання способом "рот у рот" або "рот у ніс";

Ø у разі зупинки серця негайно почати одночасно робити закритий масаж серця та штучне дихання;

Ø не можна закопувати постраждалого в землю;

Ø в будь-якому випадку негайно звернутись за допомогою лікаря.